Oude Gracht

OUDE GRACHT

[aude chracht] je stará vyzrálá gouda, v řezu spíše stále kompaktní s drobnými krystalkami aminokyselin, je chuťově příjemně nasládlá, stále vláčná, s typickou výrazně slanou chutí, jako tomu bývá u většiny starých goud. Delikátní stará gouda, která je vynikající v kombinaci se sladkým ovocem, s oříšky, s vyzrálými šunkami nebo jen tak, se skleničkou bílého vína suchého, polosuchého, ale třeba i sladkého. 
Vynikající stará gouda, která je součástí snad každého dárkového balíčku, každého sýrového talíře. 


Doba zrání: 12 měsíců

Cena za 1 kg: 690 Kč

od 104 Kč
Kategorie: kravské sýry
Záruka: 90 dnů
Země původu: Nizozemí
Typ mléka: pasterované
Druh mléka: kravské
Zralost: staré
Bezlaktózové sýry: ne
Nízkotučné sýry: ne
Ochucené sýry: ne
150g
Vyprodáno
104 Kč
300g
Vyprodáno
207 Kč
500g
Vyprodáno
345 Kč
1000g
Vyprodáno
690 Kč

Země původu: Nizozemí (provincie Utrecht)
Hmotnost bochníku: 12 kg
Doba zrání: 12 měsíců
Typ mléka: kravské pasterované
Tuk v sušině: 48-50%
Složení: pasterované kravské mléko, sůl, srážedlo, syřidlo, chlorid vápenatý, barvivo E160b, konzervant E251

Oude Gracht [aude chracht] je klasická holandská gouda, jenž je pojmenována podle jednoho typického holandského symbolu, kterým jsou úzké vodní kanály, protékající městy a protkávající celé nizozemské království křížem krážem. Grachty jsou vyhledávanou turistickou atrakcí návštěvníků z celého světa. Okružní jízda loďkou po Amsterdamských grachtech je velmi zajímavým a nezapomenutelným zážitkem při návštěvě Nizozemí.

Oude Gracht zraje 52 týdnů a je vyráběn z pasterovaného kravského mléka v provincii Utrecht, v provincii, jenž je nazývána zeleným srdcem Holandska (Het groene hart van Holland). Proč zrovna zelené srdce Holandska? Protože většinu plochy této provincie tvoří a již od pradávna také tvořila rašeliniště a mokřady. Je to oblast, která je vskutku snad všude zelená. Kam člověk dohlédne, všude roste tráva, všude se pase dobytek. Díky tomu je v této provincii také tolik výrobců a producentů sýrů a mléčných výrobků. 

Díky jeho silně slané chuti je velmi zajímavá kombinace se sladkým ovocem, například s hrozny nebo s hruškami a vlašskými oříšky. Sladká chuť ovoce zajímavě uhladí a doplní právě tu silnou a výrazně slanou chuť sýra a oříšky jí dodají další chuťový rozměr. Sklenka dobrého bílého vína pak dokonale doplní nezapomenutelný chuťový zážitek. Třeba právě v letních dnech, kdy spousta z nás pořádá nejrůznější posezení s přáteli.